"Wyłącz System" po 22 latach
Warszawa, 1 maja 1989
„Wyłącz System” – pod takim hasłem wzywają do świętowania 22 rocznicy kontraktowych wyborów do Sejmu i wolnych wyborów do Senatu ich ówcześni zwycięzcy, będący zarazem projektantami, budowniczymi i strażnikami nowego Systemu, zbudowanego w oparciu o wyniki tych wyborów; wtedy rzeczywiście udało się wyłączyć przynajmniej pewne elementy tamtego Systemu (choć może akurat nie te najważniejsze…) – inne nadal czekają na wyłączenie; czyżby rocznicowe hasło było ukrytym wezwaniem do dokończenia rozpoczętego wówczas dzieła?
* * *
Jacek Kaczmarski "Powrót Sentymentalnej Panny 'S'" ....
Wracająca Panna 'S' rzeczywiście nie była już tak sentymentalna jak dziewięć lat wcześniej; dość szybko okazało się, że zamiast tej wytęsknionej i pamiętanej z dawnych lat pojawiła się zupełnie inna postać, a "Ci, których z sobą ma" -
"Każdy za siebie, kosztem każdego
Na prywatną miarę grób mości;
"Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego" -
Stara baśń niewinnej młodości...
Na prywatną miarę grób mości;
"Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego" -
Stara baśń niewinnej młodości...
Własne wspomnienia - jak cudze losy,
Trzosy pełne, a serca - próżne;
Fałszu zeskrobać z prawdy - nie sposób
Zaledwie w dwadzieścia lat później..."
Trzosy pełne, a serca - próżne;
Fałszu zeskrobać z prawdy - nie sposób
Zaledwie w dwadzieścia lat później..."
(Jacek Kaczmarski "Dwadzieścia lat później", 22.08.2000)
* * * * *
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz